- ب ب +

رهبر انقلاب: آقای اژه‌ای مومن، انقلابی، پرکار و با زوایای قوه قضائیه آشناست/ دشمن نمی‌تواند بفهمد جمهوری اسلامی چطور از زیر بار فشارها نجات می‌یابد

در سالروز شهادت آیت‌الله دکتر بهشتی و یاران ایشان و به مناسبت روز قوه قضائیه، رئیس و مسئولان دستگاه قضایی با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

بنا به اعلام پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، در سالروز شهادت آیت‌الله دکتر بهشتی و یاران ایشان و به مناسبت روز قوه قضائیه، صبح امروز (سه‌شنبه) رئیس و مسئولان دستگاه قضایی با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

مهمترین محور سخنان ایشان در این دیدار بدین شرح است:

- یاد شهید عزیز مرحوم آیت‌اللّه بهشتی را رضوان‌اللّه تعالی علیه گرامی می‌دارم. همچنین همه‌ی شهدایی که با ایشان شهید شدند و همچنین همه‌ی شهدای قوه‌ی قضائیه. شهید بهشتی رضوان‌اللّه علیه حقاً و انصافاً شخصیت برجسته‌ای بود. این سال‌هایی که از پیش از پیروزی انقلاب، از وقتی ایشان از خارج آمد تا وقت شهادتش ما با ایشان همکاری های نزدیک و مستمر داشتیم، حقاً و انصافاً انسان می دید که ایشان یک شخصیت برجسته‌ای بود.

- در مجموعه‌هایی هم که با هم کار می کردیم همین جور بود. در شورای انقلاب جمع، مرحوم آیت‌اللّه طالقانی را به ریاست شورای انقلاب انتخاب کردند، ولیکن همان جمع متفقاً معتقد بودند که ایشان یک نائب رئیسی لازم دارد و آن نائب رئیس، آقای بهشتی است و ایشان را انتخاب کردند. اداره‌ی شورای انقلاب به عهده‌ی مرحوم آقای بهشتی بود، حتی در زمان حیات مرحوم آقای طالقانی.

- ایام هفت تیر وضع اینجوری بود در داخل کشور در خود این خیابان‌های تهران، جنگ داخلی بود. منافقین ریخته بودند با هرچه دستشان می‌آمد از تیغ موکت‌بُری بگیرید تا هر چیز دیگری که در اختیارشان بود افتاده بودند به جان مردم و پاسدارِ کمیته و پاسدارِ سپاه؛ تهران جنگ بود.

- تقریبا یک هفته قبل از هفتم تیر عدم کفایت رئیس‌جمهور وقت در مجلس احراز شده و برکنار شده بود. یعنی کشور بدون رئیس‌جمهور، وضع سیاسی اینجوری بود.

- در یک چنین شرائطی یک استوانه‌ای مثل بهشتی را از دست دادیم.

- حدود دو ماه بعد از آن  رئیس‌جمهور جدید و نخست‌وزیر را با هم در یک جلسه شهید کردند؛ اندکی بعد یا یک فاصله‌ی کوتاهی بعد از آن، چند نفر از فرماندهان ارشد جنگ از ارتش و سپاه در حادثه‌ی هواپیما به شهادت رسیدند؛ شهید فلاحی، شهید فکوری،‌ شهید کلاهدوز و امثال آنها.

- یعنی شما اصلاً‌ در ظرف کمتر از سه ماه این همه حادثه‌ی تلخ، این همه‌ حادثه‌ی وحشتناک، این همه ضربه‌ی مخرّب را کجا دیده‌اید؟ خب شما کدام کشور را سراغ دارید، کدام دولت را سراغ دارید که بتواند در مقابل این همه حوادث بایستد و از پا نیفتد؟ شما قوه‌ی قضاییه‌ی یک چنین نظامی هستید.

- مردم ایستادند، امام مثل کوه دماوند سربلند ایستاد، مسئولین دلسوز و جوان‌های انقلابی ایستادند، اوضاع را ۱۸۰ درجه تغییر دادند.

- وقتی این حوادث اتفاق می‌افتاد -چه در شهادت شهید بهشتی، چه در حوادث بعدی- دشمن ذوق می‌کرد. سر شوق می‌آمدند و امیدوار می‌شدند که دیگر بساط این نظام انقلابی جمع شد؛ ولی ناامید شدند.

- آن روز ناامید شدند، در این چهار دهه هم مکرر این ناامیدی تکرار شده. دشمن در یک مقطعی به یک چیزی، به یک ضعفی، به یک کمبودی امید بسته در نظام جمهوری اسلامی و بعد ناامید شده؛ این بارها اتفاق افتاده، منتها مشکل دشمن این است که سرّ این ناامیدی را نمی‌تواند بفهمد، نمی‌تواند تشخیص بدهد. نمی‌تواند بفهمد که چرا؛ علت چیست که جمهوری اسلامی هر دفعه از زیر بار این همه فشار می‌تواند بلند بشود بایستد، سینه سپر کند راه خودش را ادامه بدهد، این را نمی‌فهمد.

- نتوانستند بفهمند که در عالم بشر غیر از محاسبات و مناسبات سیاسی یک محاسبات و مناسبات دیگری هم وجود دارد که آنها قادر به فهم آن نیستند، آنها سنت‌های الهی است. 

- قوه قضائیه یک عامل مهم اقتدار در اداره‌ی کشور است. خوشبختانه جناب آقای محسنی اژه ای رئیس قوه یک عنصر مؤمن، انقلابی‌اند. ایشان با زوایای قوه آشناست. سال‌های متمادی ایشان در قوه بودند. آن اجزاء گوناگون قوه را آشنا هستند و گوش شنوا هم دارند. از منتقدین می‌شنوند.

- مسئله مبارزه‌ی با فساد جدّی گرفته بشود. فساد وجود دارد. در داخل قوه اینجور نیست که فساد نباشد. اکثریت قضات پاکدست و نجیب‌اند و در این تردیدی نیست، اما در جمع هزار نفره اگر ده نفر هم آدم ناباب پیدا بشوند می‌توانند آن بقیه را مورد آسیب قرار بدهند؛ از لحاظ آبرو و از لحاظ کار و اینها. باید دنبال همان ده نفر گشت.

- بخشی از جا‌ها حالا چه در قوه‌ی قضاییه چه در قوه‌ی مجریه یا جا‌های دیگر بعضی از ساختار‌ها هست که به‌طور طبیعی فساد ایجاد می‌کند، آن ساختار‌ها باید در هم شکسته بشود.