- ب ب +

برنامه‌های هفته بزرگداشت حکیم نظامی اعلام شد

اولین نشست ستاد برگزاری و ساماندهی بزرگداشت حکیم نظامی شاعر پارسی قرن ششم با حضور جمع زیادی از اعضای حقوقی و حقیقی ستاد و اصحاب رسانه، در سالن اجتماعات شهید مطهری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.

به نقل از خبرگزاری فارس، اولین نشست ستاد برگزاری و ساماندهی بزرگداشت حکیم نظامی شاعر پارسی قرن ششم با حضور جمع زیادی از اعضای حقوقی و حقیقی ستاد و اصحاب رسانه، در سالن اجتماعات شهید مطهری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.

در ابتدای این نشست محمود شالویی، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی پس از خوشامدگویی به حاضران گفت: پیش از توضیح درباره فعالیت‌های ستاد بزرگداشت حکیم نظامی ذکر این نکته ضروری است که هم اکنون در یکصدمین سالگرد تأسیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به سر می‌بریم و انشاءالله برای گرامیداشت این ایام برنامه‌های  متنوعی خواهیم داشت که در اردیبهشت سال آینده با عنوان« اردیبهشت انجمن» برگزار خواهدشد.

وی در اضافه افزود :خوشبختانه با پیگیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مساعدت دولت محترم بار دیگر احیاء و مرمت آرامگاه‌ها و مقابر مفاخر فرهنگی و هنری ایران به انجمن آثار و مفاخر فرهنگی واگذار شده که امیدواریم از امسال این مهم با جدیت و سرعت، اجرایی شود.

رئیس ستاد بزرگداشت حکیم نظامی در ادامه سخنان خود گفت: سال گذشته اقدامات گسترده‌ای در پاسداشت مقام علمی و ادبی حکیم نظامی انجام شد. به خصوص برای پررنگ کردن این مسئله که این حکیم ایرانی و فارسی زبان چه درس‌های بزرگی به جامعه بشری می‌آموزد و اینکه «پنج گنج» او سرشار از مفاهیم بلند معرفتی و حتی مشتمل بر نکات مهم اخلاقی، اجتماعی و ارزشی است.

شالویی افزود: امسال ظرفیت‌های بیشتری در طرح و معرفی این حکیم ایرانی در عرصه بین‌المللی وجود دارد و حتی اهمیت موضوع چندبرابر نیز شده است. ازاین‌رو ضمن توجه ویژه به عرصه ملی در بٌعد بین‌المللی، فعالیت‌های ستاد پررنگ‌تر و از جلوه بیشتری برخوردار خواهد بود.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: سال گذشته همکاری مستمری با کتابخانه‌های آستان قدس رضوی، ملک و مدرسه عالی شهید مطهری در زمینه چاپ و پژوهش بر روی نسخ خطی مربوط به حکیم نظامی داشتیم که امسال نیز این مهم به صورت ویژه با گنجینه نسخ خطی کتابخانه آیت الله العظمی مرعشی نجفی پیگیری خواهد شد.

شالویی افزود: در دور جدید فعالیت‌های ستاد بزرگداشت حکیم نظامی در بخش هنرهای تجسمی و نمایشی، تحقیق و پژوهش، ارائه سخنرانی همچنین فعالیت گسترده در استان‌های سراسر کشور برنامه‌ریزی جامعی صورت گرفته تا از رهگذر این اقدامات کیفیت فعالیت‌های ملی در بالاترین سطح ممکن باشد. در این مسیر ستاد بزرگداشت حکیم نظامی از توان مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های کشور نیز بهره برداری لازم را خواهد داشت.

رئیس ستاد بزرگداشت حکیم نظامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با رایزنی صورت گرفته با سازمان امور سینمایی کشور برنامه‌ای برای مرور آرشیو سینمای داستانی و مستند کشور را داریم تا کلیه آثار تصویری مرتبط با حکیم نظامی بار دیگر در عرصه ملی و با زیرنویس به چند زبان زنده دنیا در عرصه بین‌المللی به نمایش درآید. همچنین با همکاری اداره کل مطبوعات خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با دعوت از رسانه‌های خارجی بعد خبری هفته بزرگداشت حکیم نظامی در عرصه بین‌المللی با جدیت پیگیری و عملیاتی خواهد شد.

شالویی یادآور شد: در بحث انتشار کتاب و آثار پژوهشی، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرهنگستان هنر و زبان و ادب فارسی یاری‌گر ستاد بزرگداشت خواهند بود.

رئیس ستاد بزرگداشت حکیم نظامی در ادامه سخنان خود گفت: امسال با همکاری وزارت آموزش و پرورش از ظرفیت ۱۴۰ هزار دانش آموز مدارس شبانه روزی سراسر کشور در پویش دانش آموزی ترویج شعر و شخصیت حکیم نظامی در میان کودکان و نوجوانان نیز بهره‌مند خواهیم شد که این امر می‌تواند دربستر سازی و آشنایی بیشتر این نسل با مفاخر ادبی و هنری ایران تأثیر قابل توجهی داشته باشد.

وی افزود: در حوزه هنرهای نمایشی و موسیقایی نیز برنامه‌های متنوعی در هفته بزرگداشت حکیم نظامی خواهیم داشت که از جمله آن‌ها می‌توان به ساماندهی نمایش‌های خیابانی، گروه‌های سرود، ارکسترهای موسیقی سنتیِ ایرانی همراه با مراسم شعر خوانی با محوریت اشعار حکیم نظامی اشاره کرد.

شالویی در پایان سخنان خود تصریح کرد: با توجه به تأکید وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین دولت محترم امیدواریم همه نهادهای مسئولِ عضو ستاد از جمله سازمان صدا و سیما در بالاترین سطح ممکن با ستاد بزرگداشت حکیم نظامی همکاری لازم را داشته باشند.

درادامه این نشست کاوه خورابه معاون علمی ستاد بزرگداشت حکیم نظامی گفت:امیدواریم  بزرگداشت حکیم نظامی و بزرگان عرصه فرهنگ و ادب ایران زمین منحصر به یک هفته و ماه نباشد و تبدیل به یک سنت رسمی در کشور شود تا نشر اندیشه‌ها و آثار این بزرگان در همه اعصار ادامه پیدا کند.

او ادامه داد: مجموعه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و ستاد بزرگداشت، از همه پیشنهادات سازنده در مسیر هرچه بهتر برگزار شدن هفته بزرگداشت حکیم نظامی استقبال می‌کند و نسبت به همه انتقادات با گشودگی برخورد خواهد کرد تا فضای نقد سازنده و پیشرفت و تعالی فعالیت‌ها فراهم آید.

معاون پژوهشی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی افزود: حکیم نظامی شخصیتی چندوجهی است و اینکه او را حکیم می‌نامند حاکی از همین معنا است که اندیشه و شعر او ساحات گوناگون هنری، موسیقایی، ادبی و حتی تصویری و نمایشی را  در بر می‌گیرد.

خورابه تأکید کرد:زبان زیبای نظم و شعر نظامی ما را به عرصه هنر خمسه نگاری و هنرهای نمایشی رهنمون می‌سازد که همه این ها حاکی از چندوجهی بودن شخصیت حکیم نظامی است.همچنین در کلیه آثار حکیم نظامی شاهد اندیشه های ناب و ژرف اخلاقی و معرفتی نیز هستیم.

هفته بزرگداشت حکیم نظامی شاعر بزرگ پارسی قرن ششم از ۱۴ تا ۲۱ اسفندماه جاری با محوریت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و ستاد بزرگداشت حکیم نظامی در عرصه ملی و بین‌المللی برگزار می‌شود.

پایان پیام/