- ب ب +

تکیه‌ای: امسال اعتکاف بدون هیچ محدودیتی برگزار می‌شود

رئیس ستاد مرکزی اعتکاف گفت: برای برگزاری اعتکاف امسال الحمدلله از نظر شیوع ویروس کرونا مشکلی وجود ندارد و پیش‌بینی می‌کنیم جمعیت بیشتری نسبت به دوران قبل از کرونا، حضور پیدا کنند.

حجت‌الاسلام سید علیرضا تکیه‌ای رئیس ستاد مرکزی اعتکاف در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس با اشاره به مراسم معنوی اعتکاف اظهارداشت: اعتکاف یک رزمایش اخلاقی و معرفتی است که می‌تواند در غنای انتظار برای ظهور امام زمان (عج) اثرگذار باشد. اعتکاف یک موهبت آسمانی است که مأمور آماده‌سازی آن حضرت ابراهیم و حضرت اسماعیل (ع) پیامبران خدا بودند و شأنیت و شخصیت عامل اصلی معتکف بودن رسول خداست بنابراین اگر همه دستگاه‌ها نیز برای انجام بهتر و توسعه اعتکاف به میدان بیایند، جادارد و فیض خواهند برد.

کرونا محدودیتی برای اعتکاف امسال ندارد

وی با اشاره به اینکه ماموریت ما اقامه اعتکاف است، تصریح کرد: در مقام اقامه تمامی دستگاه‌هایی که باید پیگیر و پیشتیبان باشند، پای کار آمده‌اند و همه در عرصه‌های مختلف خدماتی و فرهنگی دست به دست هم دادند تا مراسم امسال به خوبی برگزار شود. الحمدلله از نظر شیوع ویروس کرونا مشکلی وجود ندارد البته رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی صورت خواهد گرفت.

تکیه‌ای با بیان اینکه الحمدلله در سراسر کشور انسجام مثال‌زدنی بین همه برگزار کنندگان اعم از نیروهای مردمی، سازمان تبلیغات اسلامی، ائمه جمعه، نمایندگان ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها و حوزه علمیه ایجاد شده است، گفت: شورای راهبری برگزاری اعتکاف در سطح کشور و استان‌ها تشکیل شده است تا ان شاء الله به نحو احسن اعتکاف امسال برگزار شود.

پیش‌بینی حضور جمعیت بیشتر از سال‌های قبل در اعتکاف امسال

رئیس ستاد مرکزی اعتکاف گفت: باتوجه به استقبال بالای مردم از مراسم اربعین امسال بعد از دوران کرونا و همچنین روند حضور مردم در مراسم‌های مذهبی و زیارتی دیگر، پیش‌بینی می‌کنیم در اولین مراسم اعتکاف در دوران پساکرونا، شاهد حضور جمعیت بسیار زیادی باشیم. پیش از کرونا تعداد معتکفان ۸۰۰ هزار نفر در ۶۰۰۰ مسجد بود که ۸۰ درصد این جمعیت جوان بودند.

وی تصریح کرد: امسال نیز برای اعتکاف اولی‌ها و دهه هشتادی‌ها برنامه‌های ویژه‌ای خواهیم داشت و بنا داریم تولیدات فرهنگی مناسبی برای آنان داشته باشیم. برنامه‌های فرهنگی اعتکاف با جشن میلاد امیرالمومنین (ع) آغاز و در نهایت با توسل به حضرت زینب(س) و عبادت ام‌داوود مانند هرسال به پایان می‌رسد.

اعتکاف موجب تقویت دیانت مردم می‌شود

تکیه‌ای با اشاره به اینکه ثبت‌نام اعتکاف از سوی مساجد مختلف در سطح شهر و دانشگاه‌ها هم‌اکنون در حال انجام است، گفت: اعتکاف موجب تقویت دیانت مردم می‌شود و در این مراسم نیز به فکر همه جامعه و مستضعفان عالم هستیم.

رئیس ستاد مرکزی اعتکاف تصریح کرد: اساتید اخلاق و علما با تخصص‌های مختلف در این مراسم حضور دارند. مناجات‌خوانی با رویکرد صحیفه سجادیه، برگزاری حلقه‌های معرفتی و اخلاقی، بیان خاطرات دفاع مقدس، تجدید خاطره با شهدای سلامت و امنیت، حضور پیکر شهدای گمنام در برخی از مساجد و ... از برنامه‌های پیش‌بینی شده برای اعتکاف امسال است.

بصیرت‌افزایی در بستر گرامیداشت ایام الله دهه فجر

وی افزود: ستاد مرکزی اعتکاف، دفترچه‌هایی را تحت عنوان کتاب کار برای خادمان اعتکاف در بخش‌های مختلف مانند دانش‌آموزی، فضای مجازی و رسانه، مبلغان و ... تهیه کرده است. جزییات این برنامه‌های در نشست چهارشنبه ۲۸ دی‌ماه مسئولان برگزاری اعتکاف کشور تبیین و میان آنان هم توزیع شد. 

تکیه‌ای با اشاره به تلاقی مراسم اعتکاف امسال با دهه فجر افزود: بصیرت‌افزایی در بستر گرامیداشت ایام الله دهه فجر در خلال برنامه‌های اعتکاف در دستور کار است. امیدواریم برگزاری مراسم اعتکاف، خلا معنویت و اخلاق را که کشور را تهدید می‌کند و دشمن نیز از همین خلأ برای اغتشاشات اخیر بهره برد، برطرف کند.

به گزارش فارس، اعتکاف در اصل به معنای محبوس ماندن و مدتی طولانی در کنار چیزی بودن است و در اصطلاح شرع به معنای توقف در مساجد برای عبادت است که حداقل آن سه روز است و شرط آن روزه داشتن و ترک بعضی دیگر از لذائذ است. یکی از ایام سفارش شده برای اعتکاف روزهای ۱۳ تا ۱۵ ماه رجب مشهور به  ایام البیض است که امسال مصادف با ۱۵ تا ۱۷ بهمن‌ماه است

پایان پیام/