- ب ب +

نام‌نویسی سفر نوروزی عتبات بدون اعلام هزینه‌ آغاز شد/ احتمال افزایش ۲۰ درصدی هزینه سفر

نام‌نویسی سفر نوروزی عتبات از امروز آغاز شد، اما با توجه به مشخص نشدن نحوه حمایت دولت از سفر عتبات، هزینه این سفرها همچنان اعلام نشده است. با این وجود، مجریان اعزام از احتمال افزایش ۲۰ درصدی هزینه این سفرها در نوروز خبر می‌دهند.

به نقل از خبرگزاری فارس، در حالی که یک هفته تا آغاز اعزام سفرهای نوروزی عتبات بیش‌تر باقی نمانده، ثبت‌نام از متقاضیان این سفرها از امروز صورت می‌گیرد.

آغاز نام‌نویسی سفر عتبات نوروزی بدون اعلام هزینه‌ها

اما نکته جالب در آغاز ثبت‌نام سفر عتبات در ایام نوروز ۱۴۰۲، نامشخص بودن هزینه این سفر است؛ به طوری که حتی سازمان حج و زیارت به هزینه این سفر اشاره نکرده و متقاضیان سفر نوروزی عتبات هم برای ثبت‌نام هزینه آن را نمی‌دانند تا بتوانند به درستی تصمیم‌گیری کنند.

از طرفی هم ثبت‌نام قطعی سفر عتبات از امروز صورت می‌گیرد و این روند، پیش‌ثبت‌نام سفر عتبات نیست که زائران بتوانند بدون اطلاع از هزینه‌ها برای این سفر برنامه‌ریزی داشته باشند.

هزینه سفر نوروزی عتبات ۲۰ درصد بیش از سفر عتبات در ایام عادی است

به گفته برخی از مجریان اعزام و مسؤولان دفاتر مجری عتبات، با توجه به ادامه نوسان نرخ دلار و حمایت نکردن سازمان حج و زیارت از دفاتر زیارتی در زمینه تأمین ارز، هزینه سفر عتبات در ایام نوروز بیش از ۲۰ درصد گران‌تر از هزینه سفرهای فعلی خواهد بود.

محقق نشدن وعده وزیر ارشاد درباره اختصاص ارز با قیمت مناسب به سفر عتبات هم‌ که قرار بود تا قبل از پایان سال جاری صورت گیرد، از دیگر مشکلاتی است که مجریان اعزام و حتی زائران را بلاتکلیف کرده است و موجب شده تا هنوز هزینه سفر عتبات در ایام نوروز تعیین و اعلام نشود. چرا که بسیاری از دفاتر زیارتی همچنان منتظر هستند تا با ارز نرخ پایین بتوانند زائران را به این سفر اعزام کنند.

البته در سال‌های گذشته نیز هزینه سفر عتبات در ایام نوروز نسبت به سایر ایام ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کرد. با این وجود، در سال‌های گذشته هزینه این سفرها هفتگی گران نمی‌شد، اما اکنون نه تنها در هر دوره یک ماهه، بلکه به صورت هفتگی هم هزینه سفر عتبات در حال افزایش است.

هزینه کنونی سفر عتبات به صورت زمینی متوسط هفت میلیون و ۵۰۰ و سفر هوایی نیز به صورت متوسط ۱۳ میلیون‌ تومان است.

به گزارش فارس، سفر نوروزی عتبات از ۲۳ اسفند تا دوم فروردین انجام می‌شود که با توجه به لغو ویزا بین ایران و عراق، زائران به صورت زمینی ‌‌و هوایی بدون نیاز به آخر ویزا به عتبات سفر می‌کنند.

پایان پیام/