شماره صفحه از 9   »

۱ سجعِ مُهر میرزا نجما
۲ پنج شیوه برای حمایت از دانش‌آموزانِ دچار لطمه‌یِ روحی
معلمان میتوانند به دانش‌آموزان در شناخت نقاط قوت و ایجاد تاب‌آوری کمک کنند.
۳ واژه‌های صعب‌
۴ اندر نفس
۵ از تمامِ مشرق‌زمین؛ فردوسی
۶ دو یادداشت کوتاه از حاشیهٔ کلیله
۷ یا رب بریز شهد عبادت بکام ما
۸ آیا زندگیِ خوش با زندگیِ معنادار متفاوت است؟
مناقشه‌­ای علمی درباره‌یِ نسبت میان معنا و خوشی موجب طرح پرسشهایی بنیادین دربارۀ نحوه‌یِ خوب زیستن شده است.
۹ پهلوانی حقیقی گذر از مرگ است
۱۰ خُلق ملکه ای بود نفس را ...
۱۱ حماسه‌ای برای انسان معاصر
۱۲ دربارۀ واژۀ مکرمه / مکرومه
۱۳ افتتاح سخن بی اتقان تمام
۱۴ کتاب‌خواندن در چهل‌سالگی چه فرقی با بیست‌سالگی دارد؟
وقتی پا به سن می‌گذاریم، وقتی به قفسۀ کتاب‌فروشی‌ها نگاه می‌کنیم، حسرتی شیرین و غمی سنگین بر دلمان می‌نشیند. کتاب‌هایی را می‌بینیم که قبلاً خوانده‌ایم، کتاب‌هایی که می‌دانیم دیگر هرگز نخواهیم خواند و آینده‌ای که دیگر در آن اتفاق عجیبی نخواهد افتاد.
۱۵ کالبدشکافی تمرین قصه‌گویی است
مرده‌ها حرف نمی‌زنند، ولی کالبدشکاف‌ها بلدند چطور از آن‌ها حرف بکشند. آن‌ها اجساد را پرونده‌هایی بایگانی‌شده می‌بینند و، وقتی دربارۀ مرده‌ها خیال‌بافی می‌کنند، انگار دارند از روی پرونده می‌خوانند: «ساییدگی دنده‌ها نشان می‌دهد زیاد زمین می‌‌خورده،
۱۶ چون بارکشد بسی عزیز است
۱۷ کلمه‌های عجیب و غریبی که در خانه می‌گوییم از کجا می‌آیند؟
اگر به‌صورت اتفاقی شنوندۀ صحبت‌هایی باشید که بین اعضای یک خانواده در جریان است، متوجه می‌شوید که از کلمه‌ها و تعبیراتی استفاده می‌کنند که هیچ تصوری از معنایشان ندارید. این کلمه‌ها، که به ‌آن‌ها «خانه‌گویش» می‌گویند،
۱۸ چیستی باور و رابطه‌ی آن با گزاره
۱۹ کیست مولا آنکه آزادت کُنَد
۲۰ غزل فارسی، مادرِ همهٔ غزل‌های جهان
۲۱ اساطیر و حماسه‌های ایرانی
۲۲ اسمِ اعظمِ الاهی «نان» است
۲۳ خروشی خروشیدم
سابقهٔ اجمالی یک تعبیر شاهنامه و بحث مختصر در حسن و قبح آن
۲۴ چیستی معرفت گزاره‌ای (تعریف سه‌جزئی)
۲۵ رستگاری نفس اندر باطن کتاب و شریعت است
۲۶ سهروردی و عوارف‌المعارف
می‌توان گفت نوع مخاطبانِ یک اثر و بستری که نوشته در آن نشو و نما می‌یابد، تعیین‌کننده و پردازشگرِ محتوایی نو و دگرگونه از مفهومی واحد است و در متنی که به اقتضای حال خوانندگان پدید می‌آید، تأثیر خود را نشان می‌دهد.
۲۷ سبک در کلیله‌ و دمنه
۲۸ جوانمردترین عیاران
۲۹ وصف و روایتگری
وصف ابزار برجسته‌سازی در متن ادبی و محرک عواطف و احساسات مخاطب است. از آغاز شعر فارسی تاکنون، شاعران این عنصر مهم را در همة قالب‌های شعری و منظومه‌های روایی به کار برده‌اند. روایت، شیوة ارائة رخداد یا رخدادهاست و در تحلیل روایت عوامل دخیل در روایت، زمان و اجزای روایت، بررسی می‌شود.
۳۰ مقامات حریری و ترجمۀ آن
مقامه نوعی از ادب منثور در عرصۀ ادبیات عرب و فارسی است. نویسندگان متعددی از این نوعِ ادبی استقبال و اقتباس کرده‌اند که ازجملۀ آنان می‌توان به ابوالقاسم محمد حریری اشاره کرد.
۳۱ هرک محبوبست خوبست
۳۲ تبیین نقش اشخاص داستان با الگوی کنشگری گریماس
این الگو این امکان را فراهم‌ می‌آورد تا به‌طور نظام‌مند، میزان مشارکت اشخاص داستان در وقوع رویدادها و نیز نقش انگیزه و ارادۀ آنها در وقوع کنش‌ها و رخدادها دریافته شود.
۳۳ جایگاه استاد مرتضی مطهری در فلسفه‌ورزی
۳۴ خدمت مجلست، ار بخت بمن باز دهد
۳۵ معانی سه‌گانه‌ی معرفت
۳۶ بحث
۳۷ نگاه به روی زیبا
۳۸ متفکرانی که «گفتمان» می‌شوند
تمام اعمال ما ریشه در افکار ما دارد، به این اعتبار تمام وضعی که در آن بسر می‌بریم، نتیجه اندیشه ما است. گاهی فرافکنی کرده و ناملایمتی‌های احتمالی در اوضاع و احوال‌مان را به دین، مذهب، نظام حاکم و... نسبت می‌دهیم، غافل از اینکه آبشخور بسیاری از مسائل و گرفتاری‌های ما به عامل انسانی و کم‌رمق شدن عرصه فکری‌مان برمی‌گردد.
۳۹ عزالدین محمود کاشانی و نهج‌البلاغه
کتاب مصباح الهدایه و مفتاح الکفایه از عزالدین محمود کاشانی (متوفی 735 ق) جایگاهی استوار در مطالعات عرفان اسلامی دارد.
۴۰ خمی از شراب ربّانی
۴۱ سنت و مشرب عرفانی مولانا
به سبب اهمیت مثنوی معنوی و بسیاریِ پژوهش‌های علمی، مقاله‌های گوناگون و پرشماری دربارۀ این اثر نوشته شده است. هریک از این مقاله‌ها از دیدگاهی ویژه می‌کوشند جنبه‌ای از جنبه‌های مثنوی را تحلیل و تبیین کنند. شمار بسیاری از این مقاله‌ها به شرح بیت یا ابیاتی از مثنوی، فهم متن آن و مطالعۀ تطبیقی مثنوی با آثار دیگر می‌پردازند.
۴۲ واکاوی اسطورۀ کیومرث
اسطورۀ کیومرث یکی از اسطوره‌‌های مهم فرهنگ ایرانی است. این اسطوره ازنظر پژوهشی ظرفیت بسیاری دارد و آن را از جنبه‌های مختلف می‌توان بررسی کرد؛ از‌این‌رو به پژوهش‌‌های روش‌‌مند و منسجم بر مبنای نظریه و نقد ادبی نیازمند است.
۴۳ که گردد وقتِ مستی آشکارا کفرِ پنهانش
۴۴ مفهوم‌شناسی آز
آز یکی از مفاهیم حکمت عملی است که در پندار و گفتار و کنش آدمیان آشکار می‌شود. این مفهوم در ادبیات کلاسیک ایران در انواع و قالب‌های مختلف ادبی به شکل‌های روایی و غیرروایی بازنمایی شده است.
۴۵ فرهنگ شرح بحر‌ الغرائب یا لغت حلیمی
با‌توجه‌به نقل بسیاری از اشعار رودکی در فرهنگ‌های لغت و دسترسی‌نداشتن این بزرگان به برخی از این فرهنگ‌ها، همچنین وجود ابیات نو، ضبط‌های متفاوت و انتساب‌های برخی ابیات رودکی به شاعران دیگر و برعکس، یکی از این فرهنگ‌های لغت در این پژوهش بررسی می‌شود. این اثر، فرهنگ شرح بحر الغرائب یا لغت حلیمی است.
۴۶ آنچْ یافتیم
۴۷ چرا بیشتر کتاب‌هایی را که می‌خوانیم فراموش می‌کنیم؟
بعضی‌ها هر کتاب را فقط یک‌بار می‌خوانند و بعد از گذشت مدت‌ها تقریباً بی‌هیچ کم‌وکاستی همۀ آن را به یاد می‌آورند. اما بیشتر ما این‌طور نیستیم و این موضوع خیلی ناراحتمان می‌کند و مدام خودمان را بابت روش مطالعه‌مان ملامت می‌کنیم یا حافظۀ ضعیفمان را مقصر می‌دانیم.
۴۸ فهم عارف از قرآن
۴۹ هم‌نفس مردم در ناگواری‌های روزگار
۵۰ گُنداور